وریدهای واریسی، وریدهایی بزرگ شده و درهم پیچیده هستند و در نزدیکی سطح پوست قرار دارند. واریس بیشتر در پاها و مچ پا شایع است. معمولا واریس اختلالی جدی به شمار نمی رود.

علل واریس چه چیزهایی هستند؟

واریس به دلیل نارسایی در ورید ها(سیاهرگها)ی اندام تحتانی ایجاد میشود. این عارضه معمولا دلایل ارثی دارد و در یک خانواده چندین نفر گرفتار آن هستند.

واریس

واریس

علائم بیماری واریس بصورت برجستگی وریدها ی اندام، خصوصا بعد از چند ساعت روی پا ایستادن و در پی آن درد و سوزش در ساق پا و احساس خستگی شدید در پا می باشد . بیماری واریس اکثرا یک طرفه است ولی می تواند دوطرفه هم باشد.

واریس چیست ؟ راهکارهای درمان واریس

چه غذاهایی برای پیشگیری از واریس مفید هستند؟

تغذیه در بیماران مبتلا به واریس از اهمیت بالایی برخوردار است. برطرف کردن یبوست گام نخست در بهبود این بیماری واریس است. یبوست فشار وارده بر سیاه‌رگ‌های ساق پا را افزایش می‌دهد و منجر به تشکیل واریس می‌شود. رژیم غذایی غنی از فیبر، سبب کاهش یبوست و پیش‌گیری از بروز واریس می‌شود.

درمان واریس به چه صورت است؟

در صورت عدم درمان، بیماری پیشرفت کرده و شدیدتر می شود و عوارض آن به تریج بروز می کنند. عوارضی چون ایجاد زخم، تغییرات پوستی، تغییررنگ پوست، تورم شدید و خونریزی از علائم بیماری واریس می باشند. برای درمان بیماری واریس پس از اطمینان از سالم بودن ورید های اصلی پا اقدام به حذف جریان خون از ورید بیمار م یشود که این کار از چند طریق انجام میشود:

– جراحی واریس: در این روش با چند برش محدود تحت بیهوشی کامل یا نخاعی اقدام به خروج رگ بیمار از بدن بتوسط دستگاهی مخصوص می شود.در این روش نیاز به بستری بیمار در بیمارستان است.

– لیزر واریس : در این روش که در حال حاضر روش ارجح درمان واریس در اکثر مراجع و کتب می باشد، بصورت سرپایی با یک برش ریز در ناحیه زانو وتحت بی حسی موضعی فیبر لیزر وارد ورید بیمار می شود و سرتاسر آن از داخل از ناحیه کشاله ران تا زانو یا مچ پا لیزر می شود( اندولیزر) . سپس پس از مدتی رگ مزبور جمع شده و جذب بدن می شود و محو می گردد. پس از عمل هم بیمار مرخص شده به منزل می رود و نیازی به استراحت هم ندارد.

– اسکلروتراپی:این روش هم به منظور درمان واریس به کار می رود. در این روش با تزریق داروهای خاصی در ورید ها باعث حذف جریان خون شده و پس از مدتی رگ جذب بدن می شود. این روش در واریس های محدود و کوچک کاربرد دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>